The Air Lift 1000 adjustable air springs are engineered for open coil spring suspensions, front or rear. These versatile air springs provide up to 1,000 lbs. of load-leveling capacity for cars, SUVs, minivans, and motorhomes. They are adjustable from 5-35 PSI and help stabilize your ride, improving and eliminating trailer sway, vehicle squat, and bottoming out.
With the added stability that air springs provide, you will have optimal braking and steering control, creating a safe and comfortable experience.
Each kit includes everything you need to install the system, usually in around 2 hours or less.
Designed, engineered, and assembled by Air Lift Company in Lansing, Michigan, using only the finest components from around the world.
Our most versatile air springs, built specifically for coil-sprung vehicles like SUVs, CUVs, vans, cars, pickup trucks, and RVs, the Air Lift 1000™ air springs fit a massive array of vehicles.
Key features:
* Does not fit Durango Heat or RT models. Does fit 2023+ RT models.
| Brand | Air lift |
| Note | Does not fit Durango Heat or RT models. |
| Note | Does fit 2023+ RT models. |
| Drilling required | Нет |
| Load Capacity | Up to 1,000 lbs |
| Installation side | Rear |
| Internal Jounce Bumper | No |
| Box Weight | 2.8 lbs |
| Box Length | 12.6 in |
| Box Width | 10.2 in |
| Box Height | 6 in |
| Series | 1000 |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Durango, 2020||Dodge||Durango, 2019||Dodge||Durango, 2018||Dodge||Durango, 2017||Dodge||Durango, 2016||Dodge||Durango, 2015||Dodge||Durango, 2014||Dodge||Durango, 2013||Dodge||Durango, 2012||Dodge||Durango, 2011||Dodge||Durango, 2022||Dodge||Durango, 2024||Dodge||Durango, 2023||Dodge||Durango
|
| Width | 10.3 in |
