$0
The ADD Offroad Ram TRX PRO Bolt-On Rear Bumper offers an extremely low profile design that complements the lines of your truck. It features a tubular steel frame combined with steel and aluminum plates, providing solid protection while maximizing ground clearance. The bumper includes two rear-facing cube light mounting points protected by the tubular frame. It retains holes for the OEM parking sensors and keeps the OEM tow hooks intact. The side wings allow space for the factory bed step. This bumper is fully bolt-on and made in America.
Key features:
*This bumper is designed for easy installation with no modifications required.
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Pro Bolt-On |
| Submodel | TRX |
| Box Height | 15 in |
| Box Width | 21 in |
| Box Length | 90.5 in |
| Box Weight | 77 lbs |
| Installation side | Rear |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500
|
