The ADD Pro Bolt-On Rear Bumper is designed to complement the slim prerunner style of the front Pro Bolt-On Bumper. Constructed from .120-inch wall steel tubing, it provides durable protection to the rear of your truck. The top plate is made from CNC cut aluminum and finished with a satin black powder coat. The steel tubing and structural steel plates are finished in a hammer black powder coat.
There are pod light mounts towards both ends of the bumper, where 3" LED cube lights can be installed. These can be wired to the reverse lights or to a separate harness for supplemental lighting while driving off-road. The Pro Bolt-On Raptor rear bumper retains all OEM features such as the reverse sensors, license plate lights, hitch & trailer harness, and tow hooks. This product is fully bolt-on and made in America.
Key features:
*Installation is fully bolt-on and retains all OEM features.
| Note | Backup Sensor Cutoutsts |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Pro Bolt-On |
| Submodel | Raptor, Raptor R |
| Box Height | 14 in |
| Box Width | 20 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 82 lbs |
| Installation side | Rear |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150
|
