$0
Our Black Label Chevy/GMC 1500 Rear Bumper is designed to complement factory styling while bringing an aggressive edge to your truck. The bumper retains OEM features including parking sensors, blind spot sensors, license plate light, tow hooks, trailer plug & hitch, and even incorporates spare tire access in the design. It’s finished in a durable 2-stage hammer black powder coat, with satin black aluminum accent plates. This product is fully bolt-on and made in America.
Key features:
| Note | Does NOT Work With SuperCruise Equipped Vehicles. |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Black Label |
| Box Height | 18 in |
| Box Width | 22 in |
| Box Length | 74 in |
| Box Weight | 100 lbs |
| Installation side | Rear |
|
Fitment
Show all |
2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
