$0
The Stealth Fighter Rear Bumper features a modern plate steel design that brings additional utility and complements the factory style. Two 3-inch cube light mounts framed by satin black aluminum accent panels offer rear supplemental lighting options. The top of the bumper has an aluminum step plate for better foot grip. Access to the spare tire and the OEM parking sensors & blind spot monitors are incorporated in the bumper’s design. The Stealth Fighter is finished in a durable 2-stage hammer black powder coat.
No drilling or modifications are required for installation. As always, this is made in the USA from steel.
Key features:
* Compatible with 2022+ GMC/Chevy 1500 models.
| Note | This Is Not Compatible With Super Cruise Equipped Vehicles. |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Stealth Fighter |
| Box Height | 15 in |
| Box Width | 20 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 81 lbs |
| Installation side | Rear |
|
Fitment
Show all |
2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
