The Stealth Fighter Full-Width Jeep Front Bumper gives your rig a classic, stylish look—all while providing maximum protection and stability. The extended side panels create a seamless transition between the bumper and OEM fenders. It features a universal light mounting system which allows you to equip up to a 20-inch radius light bar or 5 cube lights. It also provides an impressive approach angle and includes a top hoop for additional protection of the grille.
The bumper has two reinforced clevis mounts for added recovery options and a winch mount that sits conveniently behind the top hoop. The steel plates are finished in a Hammer Black powder coat, while the aluminum panels are finished in Satin Black. Make a statement with your Jeep JL/JT Rubicon/Mojave by getting your hands on the rugged—yet stylish—Stealth Fighter Front Bumper.
* This bumper is fully bolt-on and fits Rubicon/Mojave models only.
Key features:
| Note | Fits Rubicon & Mojave models only. |
| Note | Fits Rubicon & Mojave Models Only. |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Stealth Fighter |
| Submodel | Rubicon, Mojave |
| Box Height | 46 in |
| Box Width | 87 in |
| Box Length | 229 in |
| Box Weight | 157 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2018||Jeep||Wrangler JL, 2019||Jeep||Wrangler JL, 2020||Jeep||Wrangler JL, 2020||Jeep||Gladiator JT, 2021||Jeep||Gladiator JT, 2021||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Gladiator JT, 2023||Jeep||Wrangler JL, 2023||Jeep||Gladiator JT, 2024||Jeep||Gladiator JT, 2024||Jeep||Wrangler JL, 2025||Jeep||Wrangler JL, 2025||Jeep||Gladiator JT
|
