The Stealth Fighter Front Bumper is a low-profile plate steel design. The radiused front end keeps it tight to the front of your Ram TRX while following key bodylines to make it look like it belongs from the factory.
A universal light mount system allows for a 40" curved light bar or up to cube lights in the center of the bumper, and there are two additional cube light mounts behind each side panel. A full skid plate comes down and attaches in factory mounting locations to make sure your shock reservoirs remain protected.
Installing the Stealth Fighter improves your approach angle by 4 inches. OEM amenities such as parking sensors and marker lights are retained. Reinforced clevis mounts provide a mounting point for soft shackles. As always, this product is fully bolt-on and made in America.
Key features:
*Installation is fully bolt-on and retains OEM amenities such as parking sensors and marker lights.
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Stealth Fighter |
| Submodel | TRX |
| Box Height | 30 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 88 in |
| Box Weight | 157 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500
|
