The Phantom Series Bronco Raptor Front Bumper is engineered with a low-profile, knife’s edge design, giving your Raptor an even more aggressive stance than factory. At the center of the bumper is an inset mounting point for a 20-inch Radius LED Light Bar. Alternatively, five 3-inch Light Pods can be mounted at this same location. We include a heavy duty 3/16-inch aluminum front skid plate, which replaces the incompatible factory skid. The skid plate and accent panels are finished in a satin black powder coat, while the bumper is finished in a durable hammer black powder coat.
The Phantom retains OEM features such as the parking sensors and adaptive cruise control (ACC Relocation Bracket is required). Provisions for adding frame mounted recovery points are included in the design. This product is fully bolt-on and made in America.
Key features:
*ACC Relocation Bracket is required for retaining adaptive cruise control.
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Phantom |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 6 in |
| Box Width | 8 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 64 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||Bronco, 2022||Ford||Bronco, 2023||Ford||Bronco, 2024||Ford||Bronco, 2025||Ford||Bronco
|
