Enhance your Ford Gen 2 Raptor with the Addictive Desert Designs PRO Bolt-On V2. This aftermarket front bumper features a radius main tube that contours perfectly to the front of the truck, allowing it to sit flush with the grille and valance. A full 3/16" thick aluminum skid plate provides extra strength while reducing weight. Factory amenities such as tow hooks and adaptive cruise control (with optional bracket) are retained.
Light mounts in the center of the bumper accommodate dual 20" light bars or 4 round lights. An add-on light hoop (sold separately) allows for the addition of 4 more round light mounts along the top hoop of the bumper. The hammer black powder coat comes standard with a satin black skid plate. This product is fully bolt-on and made in America.
Key features:
*Installation is straightforward as the product is fully bolt-on.
| Note | Raptor Only |
| Note | Requires Adaptive Cruise Control Кelocation Bracket For Adaptive Cruise Control Equipped Vehicles. |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Pro Bolt-On |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 25 in |
| Box Width | 45.5 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 200 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
