Do you want the clearance and appearance of a frame cut bumper without cutting your frame? The ADD PRO Bolt-on bumper stays flush with the front of your Raptor and allows you to retain full functionality from the front camera. The skid plate is also vented to provide proper airflow to the OEM intercooler. The PRO Bolt-on truly contours the body lines of the Raptor without the need for a plastic valence. Built with .120” wall steel tubing for strength and durability and an aluminum skid plate for protection.
Mounting options for lights underneath the main tube to keep them tucked away allow for up to 6 cubes or a 20" radius LED bar.
Key features:
The ADD PRO Bolt-on Add-On Light Hoop brings the ability to mount four additional 6" round lights to your ADD PRO Bolt-On front bumper for the Ford Raptor. The hoop is constructed from .120" wall tubing and maintains the same low profile look that the bumper has without it. Installation is simple and can be completed in just minutes.
* This product is made in America.
| Note | Raptor Only |
| Note | Requires Adaptive Cruise Control Кelocation Bracket For Adaptive Cruise Control Equipped Vehicles. |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Pro Bolt-On |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 24 in |
| Box Width | 44 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 157 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
