Take your Ford Raptor to the next level with the HoneyBadger Front Bumper from Addictive Desert Designs. This bumper is made with tough 1/8" external steel plating and a removable 1/8" aluminum skid plate and accent panels, ensuring durability and resilience. It also features an aggressive style that makes your truck stand out from the crowd.
The reinforced clevis mounts are designed to accommodate soft shackles, providing proper protection in the event of an accident. The universal light mount system on the top of the bumper allows for up to 10 Duallys or a 40" Radius LED bar to be mounted, offering flexibility to mix and match any brand and size lights. Additional lighting options are available behind the side accent panels, accepting a Rigid Industries 10" LED on each side.
A vented skid plate allows the HoneyBadger bumper to maintain airflow to your intercooler, with an integrated scoop behind the skid plate specifically designed for the Ford Raptor. With added ground clearance and a better approach angle, the HoneyBadger bumper is one of the toughest off-road bumpers available for the Ford Raptor.
* This version of the HoneyBadger includes a winch mount and is fully bolt-on. Made in America.
Key Features:
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | HoneyBadger |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 28 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 230 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
