The Addictive Desert Designs Stealth Fighter front bumper for the Ford Raptor is one of the tightest fitting and most aggressive looking bumpers available. Measuring only 1/2" farther from the grille than the factory bumper, the Stealth Fighter provides a tight-fitting steel plate design.
A modern radius plate design allows the Stealth Fighter to maintain a snug fit around the front of your truck, matching the factory design while offering the added protection of a steel-plated bumper. The center of the bumper features a universal light mount system, accommodating up to 10 cube lights or a 40" radius LED, providing the additional lighting setup you need. Additional mounts for RIGID 10" SR LEDs behind the side panels offer even more lighting options.
Frame Reinforcement Kit: Recommended if using D-Rings or a winch. The frame reinforcement kit for the Ford F-150/Raptor enhances the strength of your OEM frame horns when using a winch or soft shackles. It is fully bolt-on and compatible with the OEM and all Addictive Desert Designs bumpers.
Key features:
*Patented US 9,796,343
| Note | Raptor Only |
| Note | Requires Adaptive Cruise Control Кelocation Bracket For Adaptive Cruise Control Equipped Vehicles. |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Stealth Fighter |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 25 in |
| Box Width | 45 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 180 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
