$0
The Venom R contours the nose of the truck with a sleek pre-runner style. This bumper is 100% bolt-on and enhances the truck's approach angle, providing both style and functionality.
Constructed from .120 wall tubing and 3/16” steel, it offers durability and strength. Pre-drilled light mount options allow for up to 10 cube lights, and it comes packaged with a Universal Light Mount Kit for versatile lighting combinations.
Optional side panels are available to customize the look further.
*Patented US 9,796,343
Key features:
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Venom |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 26 in |
| Box Width | 45.5 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 152 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2010||Ford||F-150, 2011||Ford||F-150, 2012||Ford||F-150, 2013||Ford||F-150, 2014||Ford||F-150
|
