The ReadyLIFT 62-21440 SST2.1 lift kit delivers a balanced, aggressive stance while maintaining factory ride and handling characteristics. This vehicle-specific kit includes performance 2.1-series front replacement struts and rear adjustable piggyback shocks, upgraded DOM tubular steel upper control arms with corrected ball joint angles, and alignment cam plates. The kit raises the front +3.5" and the rear +2.5" over stock to allow larger wheel and tire packages without major modifications.
| Applications | Front | Rear |
| 2021-2025 Ford F-150 4WD | +3.5" | +2.5" |
* Some lift heights may vary depending on factory packages. Not designed for 2WD. Maximum recommended tire/wheel without trimming: 295/60R20 on a 9" wide wheel with +18 offset. Minor trimming may be required to fit up to 35"x12.5" on 20"x9" wheels with 0 offset.
| Note | Not designed for 2WD |
| Lift Height, inch | 3.5" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | ReadyLIFT |
| Note | The ReadyLIFT 3.5" SST2.1 Kit is exclusively engineered for the new 2021-2025 Ford F-150 4WD pickups |
| Box Weight | 164 lbs |
| Box Length | 48 in |
| Box Width | 27 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
