$0
Add rugged protection and a clean, aggressive look with these precision-fit fender flares that provide up to 3" of additional tire coverage. The vented, matte-black styling guards against rock chips, tire sling, scuffs, and fading while maintaining a seamless, vehicle-specific appearance.
*Installation/compatibility note: Simple bolt-on installation on most applications; no cutting, drilling, or modifications required. Verify vehicle fitment for wheel/tire size and offset before installation.
| Brand | Husky Liner |
| Front Flare Tire Coverage In. | 3.15 |
| Front Flare Height In. | 4.85 |
| Rear Flare Tire Coverage In. | 3.3 |
| Rear Flare Height In. | 4.85 |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Series | DRT Style |
| Note | Except R/T, Rebel, Warlock |
| Submodel | 5'7" Bed, 6'4" Bed, 8' Bed |
| Installation side | Front, Rear |
| Box Weight | 20.5 lbs |
| Box Length | 52 in |
| Box Width | 34.4 in |
| Box Height | 11 in |
|
Fitment
Show all |
2009||Dodge||Ram 1500, 2010||Dodge||Ram 1500, 2011||Dodge||Ram 1500, 2012||Dodge||Ram 1500, 2013||Dodge||Ram 1500, 2014||Dodge||Ram 1500, 2015||Dodge||Ram 1500, 2016||Dodge||Ram 1500, 2017||Dodge||Ram 1500, 2018||Dodge||Ram 1500, 2010||Dodge||Ram 2500, 2011||Dodge||Ram 2500, 2012||Dodge||Ram 2500, 2013||Dodge||Ram 2500, 2014||Dodge||Ram 2500, 2015||Dodge||Ram 2500, 2016||Dodge||Ram 2500, 2017||Dodge||Ram 2500, 2018||Dodge||Ram 2500, 2010||Dodge||Ram 3500, 2011||Dodge||Ram 3500, 2012||Dodge||Ram 3500, 2013||Dodge||Ram 3500, 2014||Dodge||Ram 3500, 2015||Dodge||Ram 3500, 2016||Dodge||Ram 3500, 2017||Dodge||Ram 3500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 1500 Classic, 2020||Dodge||Ram 1500 Classic, 2019||Dodge||Ram 1500 Classic, 2018||Ram||1500, 2017||Ram||1500, 2016||Ram||1500, 2015||Ram||1500, 2014||Ram||1500, 2013||Ram||1500, 2012||Ram||1500, 2011||Ram||1500, 2021||Ram||1500 Classic, 2020||Ram||1500 Classic, 2019||Ram||1500 Classic, 2010||Ram||1500, 2009||Ram||1500, 2018||Ram||2500, 2018||Ram||3500, 2017||Ram||2500, 2017||Ram||3500, 2016||Ram||2500, 2016||Ram||3500, 2015||Ram||2500, 2015||Ram||3500, 2014||Ram||2500, 2014||Ram||3500, 2013||Ram||2500, 2013||Ram||3500, 2012||Ram||2500, 2012||Ram||3500, 2011||Ram||2500, 2011||Ram||3500, 2022||Ram||1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500 Classic, 2023||Ram||1500 Classic, 2023||Dodge||Ram 1500 Classic, 2010||Ram||2500, 2010||Ram||3500
|
