$0
Dura-Flex® 2000 ABS wheel flares engineered for long-lasting durability and fade resistance. The proprietary material is formulated to withstand prolonged UV exposure, maintaining finish and resisting cracking, warping, and fading while providing rugged protection.
Bolt-on durability adds protection and style while preserving factory lines.
*Easily attaches with bolts using factory holes; no drilling required for most models. Verify fitment for your specific vehicle before installation.
| Brand | Husky Liner |
| Front Flare Tire Coverage In. | 2 |
| Front Flare Height In. | 6.42 |
| Rear Flare Tire Coverage In. | 2.6 |
| Rear Flare Height In. | 5.95 |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Series | Pocket Style |
| Submodel | Mega Cab, Regular Cab, Crew Cab |
| Submodel | 6'4" Bed, 8' Bed |
| Installation side | Front, Rear |
| Box Weight | 19 lbs |
| Box Length | 52 in |
| Box Width | 35 in |
| Box Height | 11 in |
| Material | ABS Plastic |
| Color | Matte Black |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500, 2025||Ram||3500, 2025||Dodge||Ram 3500, 2025||Ram||2500, 2025||Dodge||Ram 2500, 2026||Dodge||Ram 2500, 2026||Dodge||Ram 3500, 2026||Ram||2500, 2026||Ram||3500
|
