$0
Get maximum tire coverage and paint protection with this four-piece set of fender flares that seamlessly follow your vehicle's contours. The smooth, precision-contoured design keeps a low profile while providing extra-wide coverage. Made from durable, impact- and abrasion-resistant ABS material, these matte-black flares are paintable to match your vehicle. Backed by a limited lifetime warranty.
*Easily attaches with bolts and automotive-grade adhesive tape; no drilling required for most models. Verify fitment for your specific vehicle before installation.
| Brand | Husky Liner |
| Front Flare Tire Coverage In. | 1.5 |
| Front Flare Height In. | 6.13 |
| Rear Flare Tire Coverage In. | 1.5 |
| Rear Flare Height In. | 7 |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Series | Extend A |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Submodel | 5'1" Bed |
| Installation side | Front, Rear |
| Box Weight | 20 lbs |
| Box Length | 52 in |
| Box Width | 34 in |
| Box Height | 11 in |
| Material | ABS Plastic |
| Color | Matte Black |
|
Fitment
Show all |
2019||Ford||Ranger, 2020||Ford||Ranger, 2021||Ford||Ranger, 2022||Ford||Ranger, 2023||Ford||Ranger
|
