$0
The FOX 2.5 Performance Series shocks are a bolt-on upgrade engineered to improve on- and off-road performance. They combine vehicle-specific valving with larger pistons to enhance damping and ride control while maintaining OEM-like behavior.
These monotube shocks feature Type II anodized aluminum bodies for improved heat dissipation and corrosion resistance. The 2.5-inch shock body includes an internal floating piston (IFP) to separate the shock oil from high-pressure nitrogen, optimizing damping consistency and performance.
*Bolt-on design; verify vehicle-specific fitment and compatibility before installation. Professional installation is recommended to ensure proper function and alignment.
| Brand | Ridefox |
| Note | Fits 6 lug version only |
| Series | Performance Series HTO 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Body Diameter (in) | 2.5 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 14.5 |
| Extended | 22.36 |
| Travel | 7.86 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.3 in |
| Box Width | 3.4 in |
| Box Length | 25.2 in |
| Box Weight | 6 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2005||Toyota||Tacoma, 2006||Toyota||Tacoma, 2007||Toyota||Tacoma, 2008||Toyota||Tacoma, 2009||Toyota||Tacoma, 2010||Toyota||Tacoma, 2011||Toyota||Tacoma, 2012||Toyota||Tacoma, 2013||Toyota||Tacoma, 2014||Toyota||Tacoma, 2015||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
