$0
The Performance Series 2.0 Coil-Over Snap Ring IFP Shock is a bolt-on coil-over designed to deliver reliable on-road comfort and predictable off-road handling. Built with durable materials and precision internals, it balances performance and value.
Engineered for durability and consistent response, this coil-over offers a comfortable ride on pavement while providing stable, predictable behavior off-road.
*Bolt-on solution; uses the custom-molded spring seat to allow reuse of stock springs and mounting hardware. Three preload settings permit adjustment of lift levels.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Snap Ring Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-2" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17.75 |
| Extended | 24.41 |
| Travel | 6.66 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 2.8 in |
| Box Width | 5.8 in |
| Box Length | 41 in |
| Box Weight | 11 lbs |
| UPCCode | 711745592681 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2007||Toyota||Tundra, 2008||Toyota||Tundra, 2009||Toyota||Tundra, 2010||Toyota||Tundra, 2011||Toyota||Tundra, 2012||Toyota||Tundra, 2013||Toyota||Tundra, 2014||Toyota||Tundra, 2015||Toyota||Tundra, 2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
