$0
Threaded-body coilovers engineered for fine-tuning ride height and improved damping performance to deliver confident off-road capability.
*Front coilovers only; rear height change is not applicable. Verify vehicle year and drivetrain (2WD/4WD). Ride height adjustment range varies by application—see table below.
| Applications | Front | Rear |
| 2007-2015 Toyota Tundra 2WD | +0-3.0" | N/A |
| 2007-2015 Toyota Tundra 4WD | +0-2.75" | N/A |
| 2016-2021 Toyota Tundra 2WD | +0-2.75" | N/A |
| 2016-2021 Toyota Tundra 4WD | +0-2.75" | N/A |
| Lift height, front | 0-3" |
| Brand | Eibach |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 7.1 in |
| Box Width | 14.1 in |
| Box Length | 31.5 in |
| Box Weight | 49.9 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2007||Toyota||Tundra, 2008||Toyota||Tundra, 2009||Toyota||Tundra, 2010||Toyota||Tundra, 2011||Toyota||Tundra, 2012||Toyota||Tundra, 2013||Toyota||Tundra, 2014||Toyota||Tundra, 2015||Toyota||Tundra, 2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
