$0
The Performance Series 2.0 IFP smooth-body shocks deliver advanced shock technology to improve ride quality and handling for trucks and SUVs. They combine race-proven damping control with a durable construction to provide a comfortable on-road ride and predictable off-road performance in demanding conditions.
*Designed for truck and SUV applications; verify vehicle fitment and valve tuning for your specific application. Installation by a qualified technician is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Note | Does not fit Air Suspension Equipped Trucks |
| Note | W/Single Rear Wheels |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 4-6" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 19.7 |
| Extended | 31.57 |
| Travel | 11.87 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 2.5 in |
| Box Width | 6 in |
| Box Length | 40.6 in |
| Box Weight | 8.6 lbs |
| UPCCode | 711745591509 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2014||Dodge||Ram 3500, 2015||Dodge||Ram 3500, 2016||Dodge||Ram 3500, 2017||Dodge||Ram 3500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||3500, 2018||Ram||3500, 2017||Ram||3500, 2016||Ram||3500, 2015||Ram||3500, 2014||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2025||Ram||3500, 2025||Dodge||Ram 3500
|
