$0
The aluminum-bodied Performance Series 2.0 Reservoir shock delivers race-derived performance in an affordable, hassle-free bolt-on package.
*Designed as a direct bolt-on replacement for compatible applications; verify fitment and select the appropriate valving for your vehicle before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | Includes Universal Bracket |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 2-3.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 14.75 |
| Extended | 24 |
| Travel | 9.25 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.3 in |
| Box Width | 6.3 in |
| Box Length | 30.6 in |
| Box Weight | 7.5 lbs |
| UPCCode | 788000423936 |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350, 2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350
|
