$0
The Performance Series 2.0 Coil-over IFP is a bolt-on suspension upgrade engineered for improved cooling, durability, and control. Its precision metal impact-extruded aluminum body resists corrosion and enhances heat dissipation, while the internal floating piston (IFP) mono-tube design keeps oil and high-pressure nitrogen gas separated to prevent aeration and maintain consistent damping.
*Bolt‑on design for easy installation; available for stock and lifted trucks and compatible with applications that reuse the stock shock mounting points. Vehicle‑specific mounts should be confirmed for fitment before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | AT4/Trail Boss Model Fits 0" Lift Only |
| Note | Excludes ZR2 and AT4X Models |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-2" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 16.4 |
| Extended | 20.99 |
| Travel | 4.59 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 6.1 in |
| Box Width | 6.2 in |
| Box Length | 29 in |
| Box Weight | 21 lbs |
| UPCCode | 658848620593 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
