$0
The Performance Elite Series 2.5 Reservoir smooth-body shocks deliver enhanced ride quality and precise control for on- and off-road driving. Built from a race-derived design and tuned for demanding conditions, these shocks offer reliable damping performance and a striking appearance.
*Compatibility/Installation: Applications available to fit most stock and lifted Trucks and SUVs. Verify vehicle fitment and any required hardware prior to installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | Does Not Fit Trail Boss/ZR2 Models and AT4/AT4X Models |
| Note | Includes Universal Bracket |
| Note | Includes Reservoir Bracket |
| Series | Performance Elite Series 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-2" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2.5 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 16.1 |
| Extended | 25.57 |
| Travel | 9.47 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 15.6 in |
| Box Width | 17.1 in |
| Box Length | 33 in |
| Box Weight | 34 lbs |
| UPCCode | 711745603950 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
