$0
The Performance Series 2.0 Coil-over IFP is a bolt-on suspension upgrade engineered for improved cooling, durability, and control. Its precision metal impact-extruded aluminum body resists corrosion and enhances heat dissipation, while the internal floating piston (IFP) mono-tube design keeps oil and high-pressure nitrogen gas separated to prevent aeration and maintain consistent damping.
*Bolt‑on design for easy installation; available for stock and lifted trucks and compatible with applications that reuse the stock shock mounting points. Vehicle‑specific mounts should be confirmed for fitment before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | 200 Series |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-2" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17 |
| Extended | 22.89 |
| Travel | 5.89 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 5.9 in |
| Box Width | 6.4 in |
| Box Length | 29.7 in |
| Box Weight | 24.1 lbs |
| UPCCode | 714686858786 |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2008||Toyota||Land Cruiser 200, 2009||Toyota||Land Cruiser 200, 2010||Toyota||Land Cruiser 200, 2011||Toyota||Land Cruiser 200, 2012||Toyota||Land Cruiser 200, 2013||Toyota||Land Cruiser 200, 2014||Toyota||Land Cruiser 200, 2015||Toyota||Land Cruiser 200, 2016||Toyota||Land Cruiser 200, 2017||Toyota||Land Cruiser 200, 2018||Toyota||Land Cruiser 200, 2019||Toyota||Land Cruiser 200, 2020||Toyota||Land Cruiser 200, 2021||Toyota||Land Cruiser 200
|
