$0
The Factory Race Series 2.5 Reservoir smooth body shocks deliver race-proven performance and enhanced ride quality for trucks and SUVs. Engineered from off-road competition designs, these shocks provide precise control and improved damping across varied terrain.
Experience responsive handling, smoother ride quality, and the durable construction expected from competition-derived components with the Factory Race Series 2.5 Reservoir shocks.
*Bolt-on installation; applications are available to fit most stock and lifted trucks and SUVs—verify vehicle-specific fitment before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | 200 Series |
| Series | Factory Race Series 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2.5 |
| Material | Steel |
| Compressed | 15.2 |
| Extended | 23.97 |
| Travel | 8.77 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 12.4 in |
| Box Width | 18.4 in |
| Box Length | 31.8 in |
| Box Weight | 35 lbs |
| UPCCode | 714686852630 |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2008||Toyota||Land Cruiser 200, 2009||Toyota||Land Cruiser 200, 2010||Toyota||Land Cruiser 200, 2011||Toyota||Land Cruiser 200, 2012||Toyota||Land Cruiser 200, 2013||Toyota||Land Cruiser 200, 2014||Toyota||Land Cruiser 200, 2015||Toyota||Land Cruiser 200, 2016||Toyota||Land Cruiser 200, 2017||Toyota||Land Cruiser 200, 2018||Toyota||Land Cruiser 200, 2019||Toyota||Land Cruiser 200, 2020||Toyota||Land Cruiser 200, 2021||Toyota||Land Cruiser 200
|
