$0
Performance Elite shocks are engineered to correct the forward rake on stock Tundra platforms, restoring a level stance while enhancing handling and ride control.
*Compatible with stock Tundra platforms. Verify model year and vehicle configuration for proper fitment before installation.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Elite Series 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2-3" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2.5 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 16.35 |
| Extended | 26.83 |
| Travel | 10.48 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 16.4 in |
| Box Width | 16.8 in |
| Box Length | 33.1 in |
| Box Weight | 35.4 lbs |
| UPCCode | 711745592940 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2007||Toyota||Tundra, 2008||Toyota||Tundra, 2009||Toyota||Tundra, 2010||Toyota||Tundra, 2011||Toyota||Tundra, 2012||Toyota||Tundra, 2013||Toyota||Tundra, 2014||Toyota||Tundra, 2015||Toyota||Tundra, 2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
