$0
Performance Elite Series 2.5 Reservoir smooth-body shocks deliver enhanced ride quality and precise control for Trucks and SUVs. Built from off-road race-derived designs and refined in extreme conditions, these shocks provide race-proven performance in a bolt-on package.
Experience improved control and ride quality with a shock designed to withstand demanding conditions while remaining simple to install.
*Applications available to fit most stock and lifted Trucks and SUVs. Verify vehicle-specific fitment before installation; professional installation is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Note | Without Air Ride |
| Series | Performance Elite Series 2.5 |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-2" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17.07 |
| Extended | 26.41 |
| Travel | 9.34 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 8.8 in |
| Box Width | 12 in |
| Box Length | 33.5 in |
| Box Weight | 24 lbs |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2012||Dodge||Ram 1500, 2013||Dodge||Ram 1500, 2014||Dodge||Ram 1500, 2015||Dodge||Ram 1500, 2016||Dodge||Ram 1500, 2017||Dodge||Ram 1500, 2018||Dodge||Ram 1500, 2021||Dodge||Ram 1500 Classic, 2020||Dodge||Ram 1500 Classic, 2019||Dodge||Ram 1500 Classic, 2018||Ram||1500, 2017||Ram||1500, 2016||Ram||1500, 2015||Ram||1500, 2014||Ram||1500, 2013||Ram||1500, 2012||Ram||1500, 2021||Ram||1500 Classic, 2020||Ram||1500 Classic, 2019||Ram||1500 Classic, 2022||Ram||1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500 Classic, 2023||Ram||1500 Classic, 2023||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Ram||1500 Classic
|
