$0
Race-proven durability and precise control, engineered to withstand extreme use and deliver consistent performance under demanding conditions. These coil-over reservoir shocks are tuned to give responsive handling and reliable damping across varied terrain.
* Installation/compatibility: bolt-on design fits specific vehicle applications—verify fitment before purchase. Units are pre-set to level the vehicle but allow preload and ride-height adjustments; basic tools and a post-install alignment may be required.
| Brand | Ridefox |
| Note | Without Air Ride |
| Series | Performance Elite Series 2.5 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 1-2" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17.28 |
| Extended | 22.35 |
| Travel | 5.07 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 9 in |
| Box Width | 11 in |
| Box Length | 50 in |
| Box Weight | 35 lbs |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2012||Dodge||Ram 1500, 2013||Dodge||Ram 1500, 2014||Dodge||Ram 1500, 2015||Dodge||Ram 1500, 2016||Dodge||Ram 1500, 2017||Dodge||Ram 1500, 2018||Dodge||Ram 1500, 2021||Dodge||Ram 1500 Classic, 2020||Dodge||Ram 1500 Classic, 2019||Dodge||Ram 1500 Classic, 2018||Ram||1500, 2017||Ram||1500, 2016||Ram||1500, 2015||Ram||1500, 2014||Ram||1500, 2013||Ram||1500, 2012||Ram||1500, 2021||Ram||1500 Classic, 2020||Ram||1500 Classic, 2019||Ram||1500 Classic, 2022||Ram||1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500 Classic, 2023||Ram||1500 Classic, 2023||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Ram||1500 Classic
|
