FOX 3.0 Internal Bypass shocks deliver velocity- and position-sensitive damping with patented Internal Bypass technology for multiple zones of damping control, producing a comfortable, confident ride and progressive damping that controls hard bottom-outs and prevents harsh top-outs.
In the ride zone, shock fluid bypasses the main piston through bleed holes to preserve small-bump sensitivity. As the shock moves past the ride zone in rebound or compression, those bleed holes close and fluid is forced through the main piston to provide increased damping for big hits and landings.
Result: support, adjustability, and race-bred performance for confident, high-speed driving off pavement.
*Compatibility/installation notes: Compatible with LC250, GX550, and 4Runner chassis; supplied as a bolt-on kit.
| Brand | Ridefox |
| Series | Factory Race Series 3.2 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 1-3" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17.65 |
| Extended | 24.37 |
| Travel | 6.72 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 8.6 in |
| Box Width | 21.7 in |
| Box Length | 35 in |
| Box Weight | 79.9 lbs |
|
Fitment
Show all |
2024||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||4Runner, 2026||Toyota||4Runner, 2024||Lexus||GX550, 2025||Lexus||GX550, 2026||Lexus||GX550, 2026||Toyota||Land Cruiser 250
|
