$0
FOX Upper Control Arms are the first step in a mid-travel truck build, unlocking the vehicle's off-road capability through tough terrain. Engineered to optimize suspension geometry for the intended application, these UCAs provide the necessary correction when lifting a vehicle to maintain alignment while maximizing droop travel for increased articulation. The added caster improves high-speed stability and reduces wander, delivering a more precise, comfortable ride on rough roads and trails.
*Designed for use as part of a mid-travel lift; vehicle-specific fitment is required. Professional alignment is recommended after installation to ensure corrected suspension geometry.
| Brand | Ridefox |
| Note | OE tires and wheels may rub the Billet FOX UCA during full suspension travel. See owner's manual for further fitment details |
| Note | Excludes Models with Adaptive Ride Control |
| Installation side | Front Upper |
| Color | Red |
| Material | Aluminum |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 6 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Length | 17.3 in |
| Box Weight | 17.3 lbs |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
