$0
This Fabtech suspension kit raises and levels the front and rear of the Toyota Tundra to allow 33" or 35" tires while maintaining a comfortable, factory-like ride. The system replaces the factory upper control arms with heavy-duty uniball arms to improve caster and steering feel when running oversized tires, and uses precision spacers and performance shocks to deliver added height without sacrificing on-road refinement.
*Compatibility and installation notes: Does not fit hybrid models. Fits CrewMax models only. Does not fit models equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) shocks. Follow vehicle-specific installation instructions and torque specifications when installing this kit.
| Note | Fits CrewMax models only |
| Note | Does not fit models equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) Shocks |
| Submodel | 3.5L V6 Twin-Turbo |
| Lift Height, inch | 3" |
| Submodel | CrewMax |
| Drive Type | 4WD |
| Note | For Factory Rear Air Bags |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit hybrid models |
| Box Weight | 56 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 21 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2022||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Tundra, 2024||Toyota||Tundra, 2025||Toyota||Tundra
|
