$0
This high-quality Fabtech lift kit raises ride height to accommodate 33" or 35" tires while strengthening the front suspension and leveling the vehicle stance for a more aggressive look. It replaces the factory upper control arms with robust uniball arms that increase caster and improve steering balance with oversized tires.
*Installation/compatibility notes: Does not fit hybrid models. Fits CrewMax models only. Does not fit models equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) shocks.
| Note | Fits CrewMax models only |
| Note | Does not fit models equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) Shocks |
| Submodel | 3.5L V6 Twin-Turbo |
| Lift Height, inch | 3" |
| Submodel | CrewMax |
| Drive Type | 4WD |
| Note | For Factory Rear Coil Springs |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit hybrid models |
| Box Weight | 69 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 21 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2022||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Tundra, 2024||Toyota||Tundra, 2025||Toyota||Tundra
|
