$0
Fabtech’s lift kit raises the vehicle to run 33" or 35" tires while leveling the stance front-to-rear and strengthening the front suspension for rugged use. The kit replaces the factory upper control arms with heavy-duty Uniball arms to improve caster and steering balance when using oversized tires.
*Compatibility: Designed for 2022–2025 Toyota Tundra 4WD CrewMax models. Does not fit hybrid models or models equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) shocks.
| Note | Fits CrewMax models only |
| Note | Does not fit models equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) Shocks |
| Lift Height, inch | 3" |
| Submodel | CrewMax |
| Drive Type | 4WD |
| Note | For Factory Rear Coil Springs |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit hybrid models |
| Box Weight | 70 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 21 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2022||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Tundra, 2024||Toyota||Tundra, 2025||Toyota||Tundra
|
