$0
This lift kit raises the factory 2" TRD PRO suspension by an additional 4 inches, providing clearance for 35" tires. When installed on a TRD PRO, the truck will sit at the same height as a standard Tundra with a 6" suspension and 35" tires.
*Installation/compatibility notes: Not compatible with OEM wheels and tires. Will not allow use of 17" wheels.
| Note | Will not allow use of 17" wheels |
| Lift Height, inch | 4" |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Cannot use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 343 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 16 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra
|
