Extended-length ductile iron steering knuckles are engineered to work within the factory steering geometry, preserving turning radius with oversized tires and wheels. Factory lower control arms are relocated using high-arched steel crossmembers, and an integrated differential skid plate protects the underside from off-road obstacles. The factory front sway bar is retained and used with sway bar drop brackets. The performance package includes 2.5-inch coilover shocks tuned for aggressive off-road use with a comfortable highway ride, and a 3-inch rear block and u-bolt lift kit.
*Compatibility/installation notes: Cannot use OEM wheels and tires. Fits Double Cab and CrewMax models with 5.7L engines and automatic transmission only. Does not allow use of 17" wheels.
| Transmission | Automatic |
| Note | Double Cab & CrewMax 5.7L w/ Auto Trans only |
| Note | Will not allow use of 17" wheels |
| Submodel | 5.7L V8 Gas |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | CrewMax, Double Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 343 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 16 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
