The Sport suspension system is engineered to provide long-travel offroad capability while maintaining a smooth highway ride. It uses a dual-rate coil spring design that offers a compliant first stage for comfort and extension travel, plus a second stage tuned to handle vehicle payload and high-speed impact absorption.
The coil springs are corner-specific to keep the vehicle level side-to-side while allowing increased suspension travel. Bump stop extensions work with the factory bump stops to provide compliant cushioning at full compression and retain stock down travel to prevent over-cycling of the suspension and driveline.
Extended-length sway bar links with urethane bushings re-position the sway bars to operate within the factory planes. By extending the link length, the system prevents the sway bar from going over-center and creating bind at full extension travel. A heavy-duty rear track bar bracket re-centers the axle while retaining the factory roll center with the increased ride height.
*Compatibility: Designed for Jeep JL 4xe four-door models.
| Note | Fits 4XE models only |
| Submodel | 4XE |
| Lift Height, inch | 3" |
| Submodel | 4 Door |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Fits 4-door models only |
| Box Weight | 164 lbs |
| Box Length | 39 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Wrangler JL, 2023||Jeep||Wrangler JL, 2024||Jeep||Wrangler JL, 2025||Jeep||Wrangler JL
|
