$0
This suspension system is engineered for increased off-road travel while maintaining a smooth, controlled highway ride. It uses a dual-stage coil spring design that provides a compliant first stage for comfort and extendable travel, plus a stiffer second stage to support vehicle payload and absorb large impacts at higher speeds. Components are corner-specific to keep the vehicle level and maximize usable suspension travel.
* Fits 4-door models only. Fits 4xe models only.
| Note | Fits 4XE models only |
| Submodel | 4XE |
| Lift Height, inch | 3" |
| Submodel | 4 Door |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Fits 4-door models only |
| Box Weight | 124 lbs |
| Box Length | 27 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Wrangler JL, 2023||Jeep||Wrangler JL, 2024||Jeep||Wrangler JL, 2025||Jeep||Wrangler JL
|
