$0
This Fabtech lift system increases ride height for oversized tires without converting to a full link arm setup. The Fabtech Standard coil springs improve suspension performance for both on- and off-road driving. The system is designed to be upgradeable in the future to short arm or long arm link conversions.
*Compatibility/installation notes: Exhaust spacer is required on 2012–2017 Jeep Wranglers. For heavy off-road use, front and rear driveshaft upgrades are required.
| Note | For heavy offroad use, front driveshaft is required. Order FTS94057 |
| Note | For heavy offroad use, rear driveshaft is required. See a quality driveline supplier to order |
| Lift Height, inch | 3" |
| Submodel | 2 Door |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Exhaust Spacer (FTS24126) required on all 2012-17 Jeep Wranglers |
| Box Weight | 89 lbs |
| Box Length | 27 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2007||Jeep||Wrangler JK, 2008||Jeep||Wrangler JK, 2009||Jeep||Wrangler JK, 2010||Jeep||Wrangler JK, 2011||Jeep||Wrangler JK, 2012||Jeep||Wrangler JK, 2013||Jeep||Wrangler JK, 2014||Jeep||Wrangler JK, 2015||Jeep||Wrangler JK, 2016||Jeep||Wrangler JK, 2017||Jeep||Wrangler JK, 2018||Jeep||Wrangler JK
|
