$0
This 2.5" lift kit is engineered to level the front of the truck while preserving stock ride quality. It provides sufficient lift to clear up to 35" tires for drivers seeking a mild, durable upgrade without sacrificing comfort.
Factory front coil springs include a purpose-built bow that aids vehicle stabilization and handling. The included front coil spacers retain the factory coil seat angle and spring bow to maintain near-stock ride characteristics.
Longer replacement front shocks are provided to allow full suspension travel and improve damping. Extended-length bump stops prevent coil bind at full compression and eliminate track bar interference.
*Compatibility/Installation note: Does not fit Power Wagon models.
| Lift Height, inch | 2.5" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit power wagon models |
| Box Weight | 40 lbs |
| Box Length | 27 in |
| Box Width | 9 in |
| Box Height | 7 in |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Ram||2500, 2020||Ram||2500, 2019||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Ram||2500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500
|
