The Fabtech Radius Arm Lift Kit improves the Ram suspension with a complete lift system built around exclusive tubular Radius Arms featuring distinctive dimple die side plates for superior strength and increased caster. The front suspension replaces the factory bowed coil design with a straight vertical coil setup using Fabtech’s patented angled spring mounts that attach to the stock seat, allowing a lower spring rate and a smoother, more compliant ride without sacrificing load capacity. The rear uses a dual-rate coil spring design to balance highway comfort with heavy-load capability.
*Compatibility and installation notes: Does not fit standard cab models. Not compatible with gas engines. Not compatible with factory air suspension. Does not fit Power Wagon models.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Does not fit power wagon models |
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Submodel | 6.7L L6 Diesel |
| Lift Height, inch | 5" |
| Submodel | Mega Cab, Crew Cab |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit standard cab models |
| Box Weight | 273 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 17 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Ram||2500, 2020||Ram||2500, 2019||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Ram||2500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500
|
