$0
This 3" lift kit is engineered to provide improved ground clearance while maintaining a refined ride for both on- and off-road use. The mild lift offers a commanding stance and accommodates up to 35" tires without sacrificing drivability.
This kit is straightforward to install and adds strength and reliability to the suspension while preserving a balanced ride quality for daily driving and off-road use.
*Compatibility and installation notes: Not compatible with OEM wheel-and-tire combinations; not compatible with factory air suspension; not compatible with diesel engines or TRX models; does not fit 2019 RAM 1500 Classic models.
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Note | Does not fit 2019 Ram 1500 classic models |
| Note | Will not fit diesel models or TRX model |
| Submodel | 3.6L V6 Gas, 5.7L V8 Gas |
| Lift Height, inch | 3" |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 99 lbs |
| Box Length | 39 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500
|
