$0
This 3" lift kit is engineered to provide a balanced blend of improved ground clearance and ride quality, allowing clearance for 35" tires for both on‑road and off‑road use while maintaining a subtle, commanding stance.
* Installation and compatibility notes: Cannot be used with OEM wheels and tires. Will not fit vehicles equipped with factory air suspension. Not compatible with Ram 1500 Classic models.
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Note | Does not fit 2019 Ram 1500 classic models |
| Lift Height, inch | 3" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 45 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 6 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500
|
