$0
3" lift designed to improve ride quality while providing clearance for 35" tires for both on- and off-road use. The mild lift height gives the vehicle a commanding stance without overdoing it.
*Compatibility/installation notes: Cannot use OEM wheel and tire. Will not fit factory air suspension. Does not fit Rebel or TRX models. Does not fit 2019 RAM 1500 Classic models.
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Note | Does not fit 2019 Ram 1500 classic models |
| Note | Does not fit Rebel or TRX models |
| Lift Height, inch | 3" |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 46 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 6 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500
|
