$0
This suspension system is designed for 2WD Ram owners who want to retain a stock-like ride while running larger tires and wheels. The factory suspension is relocated with heavy-duty bolt-on bracketry for long-lasting, trouble-free service.
*Compatibility notes: Cannot use OEM wheels and tires. Will not fit vehicles with factory air suspension. Requires aftermarket 20" wheels or larger. Not compatible with Rebel models. Not compatible with vehicles equipped with OEM 22" wheels and heavy-duty bearing option. Does not fit 2019 Ram 1500 Classic models. Not compatible with models equipped with a thermal rear axle. Not compatible with models equipped with a 2-piece drive shaft.
| Note | Will not fit factory air suspension |
| Note | Does not fit Rebel models |
| Note | Must use aftermarket 20″ wheels or larger |
| Lift Height, inch | 6" |
| Drive Type | RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 244 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500
|
