$0
This heavy-duty 4" lift kit is engineered to give 2021–2026 Ford F-150 4WD trucks a muscular stance while maintaining excellent on-road manners. It’s optimized to allow 33" or 35" tires and deliver a balanced ride for both daily driving and off-road use.
* Compatibility and installation notes: Cannot use OEM wheel and tire. Fits SuperCrew cab only. Designed for gas-engine models only. Does not fit Raptor models, Lightning, hybrid models, models with composite rear leaf springs, or vehicles equipped with the Tremor off-road package, Continuously Controlled Damping (CCD), or the Ford onboard scale system.
| Note | Fits gas models only |
| Note | Does not fit hybrid models |
| Note | Does not fit models equipped with CCD (continuously controlled damping) system |
| Submodel | 5.0L V8 Gas, 2.7L V6 Gas, 3.5L V6 EcoBoost |
| Lift Height, inch | 4" |
| Submodel | SuperCrew |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Fits SuperCrew only |
| Box Weight | 278 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 17 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
