This Fabtech suspension kit increases front suspension travel for improved off-road capability and provides clearance to run 33" tires. The kit levels the stance front-to-rear for an aggressive look while maintaining a comfortable on-road ride.
The factory upper control arms are replaced with Fabtech Uniball Upper Control Arms that deliver additional wheel travel and add an extra degree of caster to help balance steering effort with oversized tires. Fabtech arms are built from high-quality materials to increase rigidity and strength compared to stock arms.
High-quality 1" FK stainless PTFE-lined Uniball bearings replace the smaller factory ball joints to allow increased travel without bind. The arms are constructed from 1.25" OD, .120" wall 4130 Chromoly steel tubing for reduced flex and improved road feel. A heat-treated Uniball pin fits into the factory spindle taper without modification for easy return-to-stock.
The front suspension is tuned to work with Dirt Logic 2.5" coilover shocks for added wheel travel, while the rear uses Dirt Logic 2.25" shocks to maintain a balanced ride. Dirt Logic shocks feature a stainless steel body and a NitroSteel piston rod for enhanced corrosion resistance and long-lasting performance in harsh conditions.
*Compatibility and installation notes: Does not fit vehicles equipped with the Tremor Off‑road Package; does not fit models equipped with the CCD (Continuously Controlled Damping) system; does not fit vehicles equipped with the Ford onboard scale system; will not fit the F-150 Lightning; does not fit vehicles equipped with BlueCruise. California Proposition 65 warning applies.
| Note | Does not fit models equipped with CCD (continuously controlled damping) system |
| Note | Will not fit F150 lightning |
| Note | Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale system |
| Lift Height, inch | 2" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Does not fit vehicles equipped with Tremor Off-road Package |
| Box Weight | 110 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
