$0
This Super Duty suspension kit is designed for owners who want to run oversized tires and increase wheel travel for off-road use. With the large Super Duty wheelwell openings and this quality 2.5" lift, you can run 35" tires with ease while maintaining a stable on-road ride.
Fabtech thoroughly cycles and tests this suspension to ensure pivot points and joints operate without binding. The result is a durable, reliable lift solution that improves off-road capability while preserving daily drivability.
*Compatibility and installation notes: Non-dually models only; will not fit gas engines; does not fit vehicles equipped with the Ford onboard scale system.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale system |
| Submodel | 6.7L V8 Diesel |
| Lift Height, inch | 2.5" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non dually models only |
| Box Weight | 94 lbs |
| Box Length | 24 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 11 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350, 2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
