Fabtech 4" suspension system raises suspension height to allow the use of 37" tires while retaining the factory SVT control arms and Fox Shox. The system is engineered for off-road use and preserves vehicle travel characteristics for aggressive terrain.
The system includes heavy-duty ductile iron steering knuckles designed specifically to handle 37" tires while maintaining the vehicle’s electronic stability control and traction control functions. Factory steering knuckles can experience steering and brake issues with oversized tires; these Fabtech knuckles address those issues for reliable long-term service.
Factory SVT control arms are relocated using 1/4" thick, high-arched steel crossmembers. Front and rear shock extensions retain the use of the factory Fox Shox. The front differential is relocated to correct CV angles at the new ride height and is protected by a 1/4" thick steel skid plate.
*Compatibility/Installation: Does not support OEM wheels and tires. Requires 18" wheels or larger.
| Note | Must use 18″ wheels or larger |
| Submodel | Raptor |
| Lift Height, inch | 4" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Cannot use OEM wheel and tires |
| Box Weight | 224 lbs |
| Box Length | 34 in |
| Box Width | 17 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
