$0
This suspension system uses the factory radius arms combined with new heavy-duty frame brackets to provide a reliable lift solution. Lift height is achieved with Fabtech performance front coil springs and a rear block and U-bolt kit. The kit also includes a Trac Bar relocation bracket, Pitman arm, and sway bar drop brackets for improved geometry and handling.
*Compatibility and installation notes: Non-dually models only. Not compatible with gasoline engines. Vehicles equipped with a two-piece driveshaft may require driveshaft modification or additional components. Vehicles with the factory rear sway bar will require extended sway bar links. Professional installation is recommended to ensure proper alignment and safety.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Vehicles w/ factory rear sway bar must order extended sway bar link kit part number FTS22276 |
| Note | Vehicles equipped with 2 piece driveshaft require FTS419 |
| Submodel | 6.7L V8 Diesel |
| Lift Height, inch | 6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non dually models only |
| Box Weight | 227 lbs |
| Box Length | 37 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 12 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
